23 kwietnia wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z orlicami i orłami ze świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich i ich opiekunką, panią Krystyną Pisarską, przypuścili atak na karkonoski Zamek Chojnik. Budowla i jej okolice wręcz lśnią po zwycięskim boju z puszkami, butelkami, papierkami i najrozmaitszymi innymi odpadami...
Już wkrótce kolejne wiosenne starcia, po których nastanie ład i porządek! Orły odwiedzą zjawiskowe schronisko Perłę Zachodu na Pogórzu Izerskim oraz kolejne schroniska w Karkonoszach: „Na Przełęczy Okraj" i „Pod Łabskim Szczytem". Ekologia nie zna granic, a tym bardziej dla orłów, zatem wkrótce też pierwsze działania poza naszymi granicami – w czeskim schronisku Jelenka. Potem w tatrzańskim schronisku Ornak odbędzie się bitwa o nieskażone piękno Doliny Kościeliskiej i jej okolic, a następnie w planach są cztery akcje w schroniskach w Beskidach, połączone ze zbiórką elektroodpadów.
Wszędzie, gdzie będą przeprowadzone akcje sprzątania szlaków górskich, w schroniskach pozostaną ślady po akcji, tzn. specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają" – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników. Akcje realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, teraz też Zamek Chojnik), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień) i w Tatrach ( Murowaniec).
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór. W tym roku do Koalicji przyłączyły się już Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Enviropol i Asekol Organizacja Odzysku.
Fundacja ProKarton partneruje tegorocznej górskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają".
– Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce" zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.
Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren. Czekamy na mejle wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo na tel. pod nr 697 092 978.
Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdą Państwo na stronach: facebook.com/recyklinggorom, twitter.com/recyklinggorom, instagram.com/recyklinggorom.