13.09.2021
Od 10 do 12 września ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski napełnił kolejne worki śmieci na górskich szlakach. Od stycznia robi tak regularnie w każdy wybrany weekend miesiąca. Wystartował w Bieszczadach w Ustrzykach Górnych, a teraz już doszedł do Szklarskiej Poręby. Za nim szlaki Bieszczad, Beskidów, i wschodnich Sudetów czyli przeszło 650 km trasa. Ostatnio przeszedł kolejne 75 km i odwiedził Karkonoski Park Narodowy oraz lasy, którymi opiekują się m.in. Nadleśnictwa Kamienna Góra i Śnieżka.
Na ostatnim 9. etapie wyprawy towarzyszyli mu leśniczki i leśnicy z sudeckich leśnictw oraz wolontariusze i wolontariuszki np. z banku Credit Agricole Polska i EFL Polska oraz ekolodzy ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. Tym razem najwięcej było aluminiowych puszek po napojach - mówi Dominik Dobrowolski, i dodaje, że najlepszym sposobem, aby uchronić góry przed tym toksycznym odpadem (puszki /metaliczny gmin/ zatruwa ziemię i wodę) byłoby wprowadzenie wysokiej kaucji, wtedy puszki trafiałyby do sklepów, a nie do lasów!
To nie pierwsza długa ekologiczna wędrówka Dominika Dobrowolskiego. W zeszłym roku posprzątał w ramach akcji pt. Bałtycka Odyseja ponad pół tys. km plaż od Świnoujścia po Piaski na Mierzei wiślanej. W tym roku akcja pt. Górska Odyseja powoli dobiega końca, bo ostatni odcinek przebiegnie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju już 1-3 października. Wszyscy miłośnicy czystych gór mogą przyłączyć się do marszu oraz planowanych kolejnych akcji sprzątania szlaków górskich. Szczegóły: https://www.facebook.com/GorskaOdyseja/
Zapraszamy na film: https://www.youtube.com/watch?v=0g7Wl9oGCs4
#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.